Víkend otevřených zahrad 2019

Zahrada Jízdných ve Velkém Meziříčí, 8. a 9. 6. 2019

Dne 8. a 9. června otevíráme pro veřejnost zahradu Jízdných ve Velkém Meziříčí v rámci Evropského festivalu filozofie a Víkendu otevřených zahrad.  Vchod do zahrady se nachází v ulici Na poříčí, za parkovištěm Domu zdraví. Zahrada bude otevřena po třech sezónách intenzivní práce: stavbě nových komunikací včetně schodiště, rekonstrukci zelených částí zahrady a dalších úpravách. 

Program Evropského festivalu filozofie, probíhajícího ve dnech 6. - 14. 6. 2019 ve Velkém Meziříčí, najdete zde.

Prezentaci zahrady rodiny Jízdných na webu celorepublikové akce Víkend otevřených zahrad najdete zde. Podrobnější popis prací v zahradě na tomto webu se nachází zde.

Program v zahradě

Komentované prohlídky zahrady: sobota i neděle 9:00 - 16:00 hodin

Zahradou provází Eva Lysáková a její tým.

Vstupné dobrovolné.

Historický výklad: 

sobota 8. 6. 10:00-12:30, 15:00-16:00 hodin

neděle 9. 6. 10:00-12:00, 13:00-14:00 hodin

Nemovitost se nachází v místech, které je součástí městské zástavby od poloviny 16. století. Historii domu a vývoj předměstí Bezděkov představí velkomeziříčský historik Mgr. Martin Štindl, Ph.D. 

Prodej přebytků : sobota a neděle, do vyprodání zásob: Za příznivé ceny nabídneme rostliny z této zahrady: rudbeckie, orlíček, kontryhel a jiné.


Doprovodný program

LABYRINT JAKO CESTA - možnost procházení instalovaného labyrintu za přítomnosti autorkysobota i neděle 10:00 - 14:00 hodin

Labyrint není bludiště, je to prastarý nástroj k meditaci v chůzi. Důležité zde není hledání cesty, ale sám proces cesty, která je daná, rozhodně však ne přímá - obrat a změna je její nabídka.

Labyrint vytvoří a představí Asol Daniela, tvůrkyně kamenného řečiště v prezentované zahradě Jízdných. Autorka vysvětlí historii, smysl, principy a důvody vytváření labyrintů. Nabídne možnost si labyrint projít a naučit se, jak využít jeho působení pro svůj život.

Kde: nádvoří kina, Jupiter Club, Náměstí 17

Vstupné se neplatí.

SUCHO, KŮROVEC A MY: úterý 11. 6. od 17:00 hodin

Přednáška pro Filozofický festival v rámci bloku Životní prostředí, na závěr s diskuzí. Přednáší Mgr. Filip Lysák, odborník na revitalizaci krajiny a přírodu Vysočiny. 

Kde: Jupiter Club kino, Náměstí 17

Vstupné se neplatí. 

Návštěvní řád zahrady

Návštěvě soukromé zahrady rodiny Jízdných je umožněna díky velkorysosti majitelů, kteří jsou jsou přítomni v domě.

Z důvodu ochrany trávníků bude prohlídková trasa vedena pouze po cestičkách a zpevněných plochách. Část cestiček se nachází v prudkém svahu.

V zahradě se vyskytují prudce jedovaté rostliny.  

Za svoji bezpečnost zodpovídají návštěvníci.

Děkujeme za pochopení a těšíme se na vás!

Eva Lysáková, organizátorka otevření zahrady