Babí léto v Průhonickém parku

09.09.2018

Průhonický zámek je spolu s Průhonickým parkem o rozloze 250 ha Národní kulturní památkou a součástí světového dědictví UNESCO - píše se v textu na webu pruhonickypark.cz. Druhou zářijovou sobotu jsme jej s bratrem navštívili, nalákáni na jinou akci v přilehlé Botanické zahradě

Ano, na tomto místě je na co se dívat, a to v každém ročním období. Park i novoromantický zámek těží ze skvělé polohy, kterou jeho tvůrce, Arnošt Emanuel hrabě Silva-Tarouca opravdu využil. Doufám, že na svoje dílo shlíží ze zahradnického nebe, protože nyní, po více jak sto letech, se mnohé dřeviny teprve dostávají do své plné, dospělé krásy.

Hrabě Silva-Tarouca o získávání alpínek, publikováno r. 1922 v knize Usere Freiland-Stauden:

"Má-li člověk příležitost sbírat rostliny v Alpách, tak se k tomu vyberou měsíce srpen, září, říjen a dbá se na to, aby byly kořeny po přivezení co nejméně porušené. Rostliny se jednotlivě zavinou do novinového papíru a pevně utěsní do bedničky, aby v ní nezůstalo žádné prázdné místo, aby nebyly rostliny přes sebe natřásány a poškozeny. Po doručení na místo určení se rostliny zasázejí do květináčů nebo bedniček a nechají se do jara zakořenit, čímž se zvýší vyhlídka ujmutí na novém místě.

Takové vlastní úlovky alpských rostlin, které vyvolají současně milé vzpomínky na pěknou krajinu, umocní nepochybně ještě radost z našeho alpina. Ostatně jsem se přesvědčil, že kdo jednou lízal vlastní krev, když na své zahradě udělal pokus s použitím alpínek, ten toho už více nemůže nechat."

Pro zvětšení fotografií na ně klikněte. 

... a teď už míříme do přilehlé Botanické zahrady. Nashledanou.